Terjesztették az önkéntes munka becsületét Békés megyében
Az önkéntesség jelentőségére hívta fel a figyelmet a békéscsabai Béthel Alapítvány, szeptember 22-én, a megyeházán az „Önkéntes centrum létrehozása és fejlesztése, az önkéntesség elterjesztése céljából Békés megyében" elnevezésű projekt zárókonferenciájának keretein belül. Mint azt a több mint másfél éves időtartamú projekt neve is mutatja, a program elsődleges rendeltetése az volt, hogy javítsa a lakosság közös jó érdekében végzett tevékenységére való hajlandóságát.
Számos önkéntes gyűlt össze a megyeháza nagytermében megrendezett záró konferenciára, amely az ESZA Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft. által meghirdetett „Az önkéntesség elterjesztése" című TÁMOP - 5.5.2/09/3 pályázati kiírás keretében részesült 26,2 millió forintos támogatásban, konzorciumban a Béthel Alapítvánnyal és a Civil Szervezetek Szövetségével. Mint kiderült, a projekt keretében nemcsak centrumot, hanem különböző önkéntes pontokat is létrehoztak, továbbá hozzásegítették a pályakezdőket, a nyugdíjasokat és a csökkent munkaképességűeket, hogy aktivitásukat az önkéntes munka által őrizzék meg.
A konferencián először Kovács Edina a Béthel Alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntötte a megjelenteket, majd kiemelte, hogy a program ideje alatt folyamatosan fogadták az új önkénteseket. Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy az önkéntesek kiemelten foglalkoztak azzal is, hogy növeljék a társadalmi megbecsültségét a közös jó érdekében, személyes akaratból, anyagi ellenszolgáltatás nélkül végzett tevékenységeknek.
A program ideje alatt folyamatosan fogadták az új önkénteseket
-Mindig szükség van segítő kezekre, ha baj van, szögezte le Kónya István megyei alelnök a rendezvényt megnyitó beszédében majd arra hívta fel a figyelmet, hogy az egymás felé való segítségnyújtásra most van a legnagyobb szükség, hiszen 2011 az önkéntesség európai éve. A megyei alelnök arra is emlékeztetett, hogy a Béthel Alapítvány koordinálása alatt májusban indított TE-SZEDD hulladékgyűjtési akcióra a Békés Megyei Önkormányzat és az általa fenntartott intézmények is több mint 3000 önkéntest biztosítottak. -Civilek nélkül nincs erős társadalom, ezt a megyei önkormányzat is felismerte, ezért alkotta meg az országos szinten is egyedülálló Civil Stratégiáját, hiszen partnernek tekintjük a civileket, hangsúlyozta Kónya István.
A Békés Megyei Önkormányzat partnernek tekinti a civileket
A köszöntő szavakat követően Szőke Katalin, az alapítvány ügyvezetője ismertette a projekt eredményeit. Beszámolójából kiderült, hogy a programban több mint 4000 embert foglalkoztattak, 44 rendezvényt tartottak meg, és közel 80 civil szervezet fogadott önkénteseket.
A programban több mint 4000 embert foglalkoztattak
Nyitrai Imre, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára a készülő Nemzeti Szociálpolitikai Koncepcióról is ejtett néhány szót. Véleménye szerint, ha az új koncepcióban szociális jogszabályok helyett egy kerettörvényt alkotnának, abban mindenképpen helyet kaphatna az önkéntesség is.
Az új szociálpolitikai koncepcióban szociális jogszabályok helyett egy kerettörvényt alkotnának
A programok végül egy egész napos előadás sorozattal zárultak, melyeken többek között beszámoltak az önkéntes programokat működtető szervezetek, és az „Év Kapu Önkéntese" díjak átadására is sor került.
Forrás: Békés Megyei Önkormányzat - G.T.
Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet
Szóljon hozzá a fórumon!: Terjesztették az önkéntes munka becsületét Békés megyében