Tajtékpipát kapott ajándékba a Munkácsy Mihály Múzeum
Az elmúlt héten egy szépen faragott, a 19. század első feléből származó tajtékpipával gyarapodott a Békés Megyei Munkácsy Mihály Múzeum történeti gyűjteménye.
Mint az elnevezés is mutatja, a tajtékpipákat egy könnyű ásványból, a tajtékkőből készítették. Az eleinte hófehér színű pipák a használat során kapták érett sárgásbarna színüket. Mivel a tajtékkő könnyen megmunkálható, a legtöbb tajtékpipát a dúsan faragott díszítettség jellemzi. A mostani ajándékon növényi motívumok között egy angyal és egy ragadozó madár (sas?) látható, a hosszú szár pedig az erre a célra legjobbnak tartott rózsafából van.
Lengyel László, az ajándékozó öccse a pipával
Az ajándékot Lengyel István gyomaendrődi lakosnak köszönheti a múzeum. A családi örökségnek számító tárgyat hosszú ideig az öccse, Lengyel László őrizte, majd annak sajnálatos halála után döntött úgy az ajándékozó, hogy a legjobb helye a békéscsabai közgyűjteményben lesz. A pipát azért is nagy becsben tartották egykori tulajdonosai, mert értékét növelte a hozzáfűződő szájhagyomány: úgy tartották, hogy az 1848-1849-es szabadságharc alatt maga Bem József adta a családnak. Az ajándékot ezúton is köszöni a Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága.
Forrás: Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága, Kocsor János történész muzeológus
Feltöltő: Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagy Éva közművelődési munkatárs
Békés Megyei Önkormányzat – MCOnet
Szóljon hozzá a fórumon!: Tajtékpipát kapott ajándékba a Munkácsy Mihály Múzeum