Sajttal a hagyományápolásért és egészségünkért
Napjainkban fontos és időszerű üzenetekre, elsősorban az egészségünk megőrzésére és a nemzeti hagyományaink ápolására hívták fel a figyelmet a május 1-jén megtartott XII. Gyomaendrődi Nemzetközi Sajt- és Túrófesztivál színes programjai. A tejtermékek mellett a kiállítók borral, lekvárral és mézzel várták az ínyenceket.
Domokos László, a megyei közgyűlés elnöke megnyitó beszédében elmondta, a gyomaendrődi sajt- és túrófesztivál látogatói nem tudnak ellenállni a meghívásnak, hiszen az ínycsiklandozó ízeknek, a jó hangulatnak, az itteniek vendégszeretetének nagyon erős a csábítóereje. A rendezvény olyan hírnévvel bír, hogy mára nemcsak gasztronómiai értékké, hanem igazi turisztikai vonzerővé vált. Így a fesztivál nemcsak Gyomaendrőd, hanem Békés megye értéke is, és erre mindannyian büszkék lehetünk. A turizmus egyik kitörési pontja a térségnek, hiszen aki ide eljön, az szembesül a Körösök vidékének gyönyörű tájaival, és akit egyszer már rabul ejtett, az biztosan visszatér ide. A fesztivál jó lehetőséget teremt arra, hogy mindenki megkóstolhassa a különféle termékeket, az ízletes sajtokat és borokat, ezek akár új piacra is lelhetnek.
Tizenöt sajtkiállító adta át termékeit bírálatra
- Önök jó úton haladnak, tudják, hogy az embereket a hasukon keresztül lehet megfogni. Békés megye mindig híres volt gasztronómiájáról, hagyományos ízeiről. Most azonban az is fontos, hogy felhívjuk a figyelmet az egészséges táplálkozás fontosságára is - zárta gondolatait Domokos László.
Prohászka Béla, a Magyar Gasztronómiai Szövetség elnöke, a zsűri elnöke a megnyitón elmondta, tizenöt sajtkiállító adta át termékeit bírálatra. Úgynevezett vak zsűrizést tartottak, azaz nem a standokon bíráltak, hanem külön sátorban, ahol a zsűri tagjai csak a termékkel találkoztak, és azokat egy-egy szám jelölte.
"Békés megye mindig híres volt gasztronómiájáról, hagyományos ízeiről"
A fesztivál kulturális programja keretében az Égi Csodaszarvas Hagyományőrző Egyesület tagjai Kecskemétről és a környező településekről érkeztek. Magával ragadó időutazásra hívták meg az érdeklődők népes közönségét. Látványosan mutatták be a csodaszarvasról szóló eredetmondánkat, elődeink IX-X. századi viseletét, fegyverzetét, majd az íjászatból és a lovas harcmodorból adtak ízelítőt.
A kiállítók közül már visszatérőnek számít az Alföldi Garabonciás Kft. Csukás Balázs üzemvezető-sajtmester elmondta, Izsák szélén hat éve kezdték el a sajtkészítést, elsősorban kecsketejet dolgoznak fel, emellett tehén- és juhtejet is. Saját farmjukon hatszáz anyát tartanak szaporulatával. Mivel továbbra is a kecskesajt készítését szeretnék bővíteni, a gödölyéket a környékbeli gazdákhoz helyezik ki ötéves tejfelvásárlási szerződéssel, ez mindkét fél számára biztonságot nyújt. Tapasztalatuk szerint a sajtfesztivál évről évre ismertebb és látogatottabb.
A turizmus a térség egyik kitörési pontja
Péter Attila a Komárom-Esztergom megyei Úny községből érkezett, és először volt jelen a gyomaendrődi rendezvényen. A tehéntej feldolgozását nyolc éve kezdte. Saját teheneitől évente 70 ezer litert fej, ennek nagy részét feldolgozza, kisebb részét közvetlenül a fogyasztóknak adja el. Kilencven juhot tart, ezeket májustól szeptemberig feji, tejükből sajtot és túrót készít. A gyomaendrődi rendezvényről már régen is hallottak, az idei Utazás kiállításon kedves meghívást kaptak rá. A fesztivált jó lehetőségnek tartják arra, hogy a fogyasztók és a termelők közvetlenül találkozhassanak.
A Vöröskereszt munkatársai sátrukban általános egészségfelmérést tartottak, az érdeklődőknek vérnyomást mértek, illetve azok megismerhették testzsír-, vércukor- és koleszterinszintjüket. Láthatóan egyre többen ismerik fel, hogy az egészség érték, mert sokan álltak sorban a mérésekre várva.
A fesztivál jó lehetőséget teremt arra, hogy mindenki megkóstolhassa a különféle termékeket
Az eredményhirdetésen Prohászka Béla elmondta, az előző évekhez képest sokkal jobb sajtokat kóstolhattak. Az összesített pontszámok alapján sajtmanufaktúra kategóriájában első lett a békési Diós Tanya, második helyen, holtversenyben a Biomilk Kft. Magyarlapádról (Románia) és az Egri Margaréta Kecskesajt Üzem osztozkodott, míg a harmadik helyen - szintén holtversenyben - budapesti Hiksz Kft. és Gyomai Bethlen Sajt Kft. A viszonteladók kategóriájában a békéscsabai Szomatika Bt. végzett az élen.
A borokat háromtagú zsűri értékelte. Mint azt Tímár János, az Európai Borlovagrend tagja, a zsűri elnöke elmondta, kilenc fehér-, négy vörösbort, illetve két rosét kóstoltak meg. A zsűri számos arany-, bronz- és ezüst oklevelet osztott ki. Az összesített pontszámok alapján az első helyért járó serleget a Velezvin Kft. nyerte el Csengődről, a második a Dragon Roi Kft. lett Miskolcról, a harmadik helyen pedig a siklósi Zódor Pincészet végzett.
A rendezvény mára igazi turisztikai vonzerővé vált
Várfi András polgármester zárszavában elmondta, az a rendezvény, amely egy tucat próbált kiállt, annak örök élete van. A korábbi esztendőkben aggódtak, hogy vajon lesz-e húsz kiállító, most pedig összesen több mint negyvenen érkeztek. Ez a jövőre nézve biztató.
Forrás: M.L.
Feltöltötte: G.E.
Fotó: Martin Gábor
Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet
Szóljon hozzá a fórumon!: Sajttal a hagyományápolásért és egészségünkért