Országosan egyedülálló vagyongazdálkodási rendeletet alkotott a megye
Elfogadta a megyegyűlés a Békés Megyei Önkormányzat országosan is egyedülálló vagyongazdálkodási rendeletét a megyeházán tartott április 30-i ülésén. A több hónapos munkával előkészített tervezet nemcsak pontos képet ad a megye valós vagyoni helyzetéről, hanem megteremti a hosszú távú fenntarthatóság szükséges anyagi vonzatát is. Az ülésen arról is döntést hoztak, hogy a Hunyadi János Közoktatási Intézmény orosházi intézményegységét szeptembertől Magyarbánhegyesre helyezik át. A napirendi pontok között szóba került a megyei közutak és a vízügyi létesítmények állapota, valamint a belvízkérdés is.
Az országgyűlési választások Békés megyei eredményeinek beszámolójával vette kezdetét az idei második megyegyűlés. Dr. Dávid Sándor megyei főjegyző, a Területi Választási Iroda vezetője arról tájékoztatta a testületet, hogy hat egyéni választókerületben érvényes és eredményes volt a szavazás, csak a 7. számú egyéni választókerületben kellett második fordulót tartani. Érvényesen 182 ezer szavazat érkezett be, eredmény elleni jogorvoslat nem érkezett, mondta el a főjegyző.
Az ülésen ezúttal a Békés megyei közutak állapotáról kapott bővebb tájékoztatást a testület, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt., valamint a Magyar Közút KhT. Békés megyei Területi Igazgatóságának előadásában. A közútkezelő részéről Virág Mihály igazgató elmondta, hogy a források messze nem elegendőek arra, hogy a hosszú évek óta tartó alulfinanszírozás elmaradásait egyik napról a másikra pótolják. Ebből következően az is kiderült, hogy a Békés megyei közutak állapota folyamatosan romló tendenciát mutat. A statisztikát tovább rontja, hogy az M44-es előkészítési munkálatai is időközben leálltak, ugyanis még sincs elegendő forrás annak előkészítésére, a Kondoros-Tiszakürt közötti viszonylatban. Tóth Imre képviselő felhívta rá a figyelmet: a megyében több életveszélyes út található, egyebek mellett a Sarkadkeresztúr és Sarkad közötti rész, míg Kaszai János a Gyomaendrőd-Dévaványa szakasz felújítását sürgette. A Szarvas-környéki problémákat Závoda Ferenc említette, a Körösnagyharsány-Csárdaszállás viszonylatról pedig Farkas Zoltán megyei alelnök állapította meg: „olyan rossz minőségű, hogy lassan a térképről is le kellene venni".
A vízgazdálkodási művek összességében jelenleg még alkalmasak feladataik ellátására
Tájékoztatót hallgathatott meg a megyegyűlés a vízügyi igazgatóságok és vízgazdálkodási társulatok kezelésében lévő Békés megyei vízi létesítmények állapotáról, különös tekintettel a fejlesztési lehetőségekre. A prezentációból kiderült, hogy a vízügyi igazgatóság kezelésében lévő vízgazdálkodási művek összességében jelenleg még alkalmasak feladataik ellátására, azonban sok esetben már fejlesztésre, rekonstrukcióra szorulnak. Mint kiderült, a másodrendű védvonalaink védőképessége is egyelőre megfelelő, azonban a töltések karbantartottsága elmarad a műszakilag elvárt mértéktől, de problémaként merült fel a fejlesztések fenntarthatósága is. Dr. Kulcsár László a témával kapcsolatosan elmondta, hogy az állam a vízgazdálkodás kérdését nem kezeli kellőképpen. Dr. Nagy Béla hozzátette: alkotmányos módon kellene szabályozni az ár és belvízvédelmet. Kaszai János a Sebes-Körös bal partjának védképességét elemezte, véleménye szerint a 100%-ból a töltés napjainkban csak 12%-os védelmet biztosít. Mint, kiderült a folyó bal partjának töltését csak 2015 után fejleszthetik, mivel előbb a Kettős-Körös védőgátjait szükséges rendbe tenni. Bak Sándor a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatója szerint a Sebes-Körösön komoly árvízprobléma nem jelentkezett, mióta a folyó romániai szakaszán víztározókat építettek, ezért halaszthatják későbbre a töltés fejlesztését.
Országosan egyedülálló módon egységes vagyongazdálkodási rendeletet fogadott el a megyegyűlés
A gazdasági stabilitás érdekében korábban meghozott intézkedéseknek köszönhetően a tavalyi évben már egyre több ellátási formánál tapasztalható a szociális térítési díj csökkenése, amelyet a takarékosabb működés eredményezte önköltség csökkenése okoz. A Békés Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Központban is tapasztalható a díjak mérséklődése, ezért az erről hozott rendelettel mintegy öt százalékkal csökkentette a megye a gyermekvédelmi központban esedékes térítési díjakat, nem növelve a szolgáltatások terheit.
Országosan egyedülálló módon egységes vagyongazdálkodási rendeletet fogadott el a megyegyűlés, mely nemcsak vagyonleltár, hanem megteremti a megyei önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanok hosszú távú fenntarthatóságát, emellett pontos képet mutat a tulajdonban lévő vagyon értékéről, állapotáról, valamint az ezzel kapcsolatosan végrehajtandó feladatokról is. Domokos László megyei elnök a témával kapcsolatosan elmondta, hogy a meghozott intézkedés a válságra adott válasz egy része, amely a valós viszonyokat képes lekövetni és a feladatfinanszírozást helyezi előtérbe. Tolnai Péter szerint példaértékű gazdálkodást folytatott a megye az elmúlt években, miközben pedig a szocialista kormány a megyék tönkretételén fáradozott. Úgy véli, a megye erőt adott a településeknek ahhoz, hogy még kibírják a következő néhány hónapot.
Kihirdette a megyegyűlés a felsőoktatási intézmények hallgatóinak gyakorlati hely biztosítására vonatkozó pályázatát
A 2009-es költségvetési beszámoló elkészítésekor láthatóvá vált, hogy a Hunyadi János Közoktatási Intézmény tavalyi gazdálkodása nincs egyensúlyban, ezért az intézmény felismerve a problémát úgy döntött, hogy újjászervezi az intézményt, amellyel a hiány csökkenthető lenne. A reorganizációs tervben az iskola arra tett javaslatot, hogy a gyógypedagógiai ellátás a jelenlegi kettő helyett egy telephelyre koncentrálódjon. Erre egyrészt a tanulói létszám folyamatos csökkenése, másrészt az orosházi intézményegység épület-felújításának szükségessége is okot ad. Mint kiderült, a jelenlegi felújításra szoruló orosházi épület a város tulajdonában van, ezért erről csak az ottani testület hozhat döntést, a magyarbánhegyesi központban viszont egy csak félig kihasznált, pályázati forrásból felújított modern, a speciális ellátást igénylő tanulók fogadására alkalmas iskola várja a diákokat, amelyben a kollégiumi ellátás is biztosított. Az említett központban lévő épület az összes jelenleg orosházi telephelyen tanuló diákot képes befogadni, amely egy komplexebb, magasabb színvonalú ellátást tud nyújtani. A telephely áthelyezésével a megyei önkormányzat saját tulajdonú ingatlanában biztosíthatja feladatellátását, amely a szakértők véleménye szerint is ezután hatékonyabban lesz megvalósítható. Ezért a testület arról hozott határozott 24 igen 5 nem és 2 tartózkodással, hogy augusztus 1-től a Hunyadi orosházi telephelyén ellátott feladatait a magyarbánhegyesi telephelyen látja el. Emellett arról is döntöttek, hogy a pedagógiai szakszolgálatot a Harruckern János Közoktatási Intézmény orosházi telephelyén kialakítandó helyiségbe helyezik át. Mint, kiderült a tanulók mindennapi közlekedését külön buszjáratok indításával biztosítanák.
Domokos László megyei elnök a vagyongazdálkodási rendelettel kapcsolatosan elmondta, hogy a meghozott intézkedés a válságra adott válasz egy része
Kihirdette a megyegyűlés a felsőoktatási intézmények hallgatóinak gyakorlati hely biztosítására vonatkozó pályázatát. A kezdeményezéssel a jelenleg még egyetemen tanuló hallgatók tapasztalatszerzését kívánják elősegíteni azáltal, hogy gyakorlati helyeket biztosítanak a Békés Megyei Önkormányzat hivatalában és intézményeiben. A szakmai gyakorlat legfőbb célja, hogy hallgatók az egyetemen megszerzett elméleti tudást valós munkakörnyezetben, gyakorlatban is képesek legyenek alkalmazni. A gyakorlati helyekre legkésőbb szeptember 13-ig lehet pályázni, a beérkezett jelentkezésekről a Művelődési, Oktatási és Sport Bizottság dönt majd az említett hónap végéig.
Forrás: Békés Megyei Önkormányzat - G.T.
Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet
Szóljon hozzá a fórumon!: Országosan egyedülálló vagyongazdálkodási rendeletet alkotott a megye