Közös adatbankot hoznának létre a határ menti megyék vállalkozásainak
Egy termelő cégeket bemutató adatbankot hozna létre a Békés-Bihar Megyei Vegyes Bizottság, melynek célja, hogy a két megyében található élelmiszeripari vállalkozások tevékenységeiket szélesebb körben is megismertethessék, derült ki a grémium biharugrai ülésén. A március 23-i tanácskozáson emellett megfogalmazódott, hogy a térségek gazdasági kapcsolatainak fellendítése érdekében egy magyar-román üzletember-találkozó megszervezése is szükséges lenne. A bizottság elfogadta idei munkaprogramját is, melyben a megújuló energia felhasználása, a biogazdálkodás, a turizmus, a schengeni határövezethez való csatlakozás előkészítése, továbbá a kulturális területeken vázolják fel az együttműködés további lehetőségeit.
Első mozzanatként a tavalyi év munkáját értékelte a vegyes bizottság idei első ülésen. A beszámolóból kiderült, hogy 2010-ben a közutak állapotának javítása, a turizmus területén történő együttműködés előkészítése, a vasútfejlesztés, továbbá a vízügyi szervek kooperációja témáiban történtek egyeztetések, a határon átívelő pályázatokkal kapcsolatos tapasztalatok megvitatása mellett. Mint kiderült, a HU-RO pályázatok kapcsán szabad utat kapott több projekt is, melyek közül kiemelkedik a Körösnagyharsány-Körösszeg (Cheres) közötti összekötő út fejlesztésétének lehetősége. Tavaly megfogalmazódott egy közös turisztikai kiadvány létrehozásának eshetősége is, végül az ezzel kapcsolatos pályázatról időhiány miatt lemaradtak, tudtuk meg a tájékoztatóból, ezért csak Arad megyével sikerült tető alá hozni egy ilyen közös brosúrát. Ennek okán az idei évre célul tűzték ki, hogy a hibát kiküszöbölve pótolják ezt a hiányosságot. Alexandru Sárközi társelnök a témához kapcsolódva a turizmusban való együttműködés fontosságát hangsúlyozta, véleménye szerint ebben rejlik a fejlődés kulcsa. Beszédéden egy korábbi javaslatára tért vissza, miszerint egy turisztikai körút kiépítésével lehetne összekapcsolni a határ menti megyékben azokat a településeket, amelyek gyógyturizmusban élen járnak, illetve ahol valamilyen látványosság található. Dudás Árpád bizottsági tag a beszámolót végighallgatva megállapította, hogy a mezőgazdasági termelők a határ két oldalán keveset tudnak egymásról, mivel nincs közöttük semmilyen kapcsolat. Ezért javasolta, hogy hozzanak létre egy olyan élelmiszeripari adatbankot, melyben magyar és román nyelven tájékoztató lenne a határ két oldalán fellelhető termelő cégekről, mind a nyolc egymással szomszédos romániai és magyarországi megye honlapján, továbbá egy olyan kérést is megfogalmazott a Bihar megyeiek felé, hogy az ottani turisztikai központokban található információs táblákat magyar nyelvre is fordítsák le.
Első mozzanatként a tavalyi év munkáját értékelte a vegyes bizottság
Az elmúlt év tevékenységéről szóló beszámoló elfogadását követően a grémium rátért a 2011. évi munkaprogramjának megtárgyalására. Kónya István társelnök szerint ebben az évben fontos, hogy a megújuló energia, illetve a biogazdálkodás terén is szorosabb együttműködés valósuljon meg a két megye között. - Ezen területek lehetőségeit pályázatok segítségével kell kihasználnunk, hangsúlyozta Kónya István, majd hozzátette: térségünk számára az is sorsdöntő lehet, hogy miként készítjük elő a schengeni határövezethez való csatlakozást, ugyanis az akár a vártnál előbb is bekövetkezhet. Mint kiderült, az idei évben erősíteni kívánják a civil szervezetek kooperációját is, valamint a turisztika mellett igényként felvetődött a kulturális területen való együttműködés lehetősége is.
Idén a megújuló energia-hasznosítás, illetve a biogazdálkodás terén is szorosabb együttműködést valósítanának meg
Kónya István a jelenlévőknek tájékoztatásul azt is elmondta, hogy Békés megyében január végén a megyei önkormányzat és Gyula Város Önkormányzata közösen megvalósított egy magyar-ukrán mezőgazdasági expót és üzletember találkozót, melyen lehetőséget biztosítottak a Békés megyei élelmiszeripari cégeknek a bemutatkozásra, az ukrán üzletembereknek pedig az azokkal való megismerkedésre. A megyében eddig egyedülálló kezdeményezést siker koronázta, ugyanis komolyabb érdeklődés mutatkozik ukrán részről a Békés megyei termékek iránt, számolt be a fejleményekről a társelnök. Mint kiderült, azóta már egy közös honlap elindítása is folyamatban van, melyen közzéteszik majd a magyar és ukrán cégek az eredményeiket, illetve azt, hogy melyik cég pontosan milyen tevékenységet végez, ezzel valósítják meg a hatékony információáramlást. -Az említett expó jó példa lehet arra, hogy egy ilyen üzletember találkozó megrendezése a Békési és Bihari cégek tekintetében is sikeres lehet - emelte ki Kónya István, majd arra kérte a jelenlévőket, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy még ebben az évben sikerüljön azt létrehozni. Alexandru Sárközi társelnök aktuálisnak nevezte a javaslatot, ugyanis tájékoztatása szerint a Nagyszalonta környéki egykor szebb napokat is megélt élelmiszeripar mára már tönkrement, ezért reményét fejezte ki abban, hogy az a közeljövőben akár az ilyen kezdeményezések segítségével is felvirágozhat.
Egy üzletember találkozó és egy közös turisztikai kiadvány létrehozásának igénye is megfogalmazódott
Sala Ioan bizottsági tag véleménye szerint a Békés-Bihari turisztikai utakat megfelelően kellene reklámozni. Ezért egy olyan kiadvány elkészítésére tett javaslatot, mely két nyelven, térképpel mutatná be látnivalókat és a rendezvények helyszíneit. - Jelenleg meg kell vizsgálni, hogy honnan teremthetnénk egy ilyen brosúra kiadásához elegendő mennyiségű forrást, átnézzük a költségvetésünket, továbbá a vállalkozókat is megszondázzuk, hogy kiderüljön, tudnak-e erre a kiadványra valamekkora összeget áldozni, szögezte le Kónya István majd hozzátette: függetlenül attól, hogy van-e rá elegendő forrásunk, az erre irányuló következő pályázati lehetőséget ki kell használjuk.
Hatvan határ menti pályázatot hagytak jóvá, melyből Békés megyét hét érintette
A 2011. évi munkaprogram elfogadását követően a HU-RO 1001 program keretében benyújtott Bihar megyei pályázatokról hallgathattak meg ismertetőt a jelenlévők. Mint az a tájékoztatóból kiderült, a határon átnyúló projektekre mintegy 30 millió eurós támogatást ítéltek meg, melynek 6,5%-a, közel 2 millió euró a Békés-Bihari projektek támogatására érkezett. Hatvan pályázatot hagytak jóvá, melyből Békés megyét hét érinti. A pályázati kategóriák érintették a közúti-vasúti infrastruktúrafejlesztés, a vízgazdálkodás, a környezetvédelem, illetve az egészségügy területeit.
A Biharugrai vidékfejlesztési program is szorosan kapcsolódik a térség halastavainak fejlesztéséhez
Az ülés záróakkordjaként Dr. Pekár Ferenc a szarvasi Halászati és Öntözési Kutatóintézet (HAKI) nyugalmazott főigazgató-helyettese mutatta be a Biharugrai vidékfejlesztési programot, mely szorosan kapcsolódik a település mellett található, valamint a határ túloldalán lévő Cséffa község halastavak üzemeltetőinek együttműködési lehetőségeihez. Az előadásból kiderült, hogy a program célja nem más, minthogy a tavakon egy tíz évre vonatkozó összetett vízgazdálkodást vezessenek be, mely nemcsak a haltenyésztésre terjedne ki, hanem érintene egyéb ökoturisztikai és természetvédelmi intézkedéseket is. Mivel a téma komplex mivolta miatt még rengeteg egyeztetést kíván, ezért a bizottság a következő ülésén is napirendre tűzi a kérdést, melyre előreláthatólag majd májusban kerül sor Bihar megyében.
Forrás: Békés Megyei Önkormányzat - G.T.
Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet
Szóljon hozzá a fórumon!: Közös adatbankot hoznának létre a határ menti megyék vállalkozásainak