Demenciák felismerése, diagnosztikája és kezelésük 1.
Jelenleg induló 2-részes cikksorozatomnak a célja, hogy a laikusok is minél többet megtudjanak erről a betegségről, mivel az időben történő felismerés a kezelési eredményeket is javítja! Az első részben a demenciákról általánosságban lesz szó, a cikk később közlésre kerülő második fele pedig a két leggyakoribb demenciatípust ismerteti részletesebben.
ÁLTALÁNOS MEGFONTOLÁSOK
A demencia kivizsgálásának első lépése a tüneti diagnózis felállítása, mely gyakran már a viselkedés megfigyelése és a hozzátartozók elmondása alapján megvalósítható, pszichometriai skálák alkalmazása (pl. Mini Mentál Teszt) azonban teljesen egyértelművé teszik a helyzetet.
Ezt követi az oki diagnózis felállítása, vagyis a háttérben meghúzódó kórfolyamat (Alzheimer kór, vaszkuláris demencia...) tisztázása. Ebben segítségünkre vannak a modern képalkotó eljárások (koponya CT, MRI vizsgálat).
Ezután következhet a kezelési terv felállítása, melyben nem csak gyógyszeres, hanem szocioterápiás módszerek is szerepelnek, az egyén és környezete igényeihez egyaránt igazodva.
Demencia 1.doc (Kattintson ide a cikk folytatásához!)
Forrás: Pándy Kálmán Megyei Kórház - Dr. Orvos Gábor, Pszichiátria „D"
Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet
Szóljon hozzá a fórumon!: Demenciák felismerése, diagnosztikája és kezelésük 1.