A levéltár szerepe a megyei arculat alakításában
Augusztus 29. és 31. között Pécsen tartja évi vándorgyűlését a Magyar Felsőoktatási Levéltári Szövetsége. A vándorgyűlés hétfői ülésének témája a levéltárak arculatformáló tevékenysége volt. Úgy látszik, a Békés Megyei Levéltár közművelődéi rendezvényeinek híre eljutott a megyehatáron túlra is, mert a megyei levéltárak részéről Erdész Ádámot kérték fel előadónak.
A Magyar Felsőoktatási Levéltári Szövetség az egyetemi levéltárak munkatársait tömöríti. A szervezet évi rendszerességgel megrendezett, többnapos vándorgyűléseit a szakma aktuális kérdéseinek szenteli. Ezúttal az intézményi arculatformálás és az egyetemi autonómia volt a téma.
A hétfői tanácskozáson hangzottak el az intézményi arculatformálásról szóló előadások. Az előadók elméleti és gyakorlati szempontból két témát jártak körül: milyennek kell lennie egy levéltár arculat alakító tevékenységének, s a levéltár hogyan vehet részt a fenntartó pr-munkájában. Zsidi Vilmos (Corvinus Egyetem Levéltára és Gorjánác Rádojka (NEFMI főosztályvezető-helyettes) az elmélet irányairól beszélt. Lakos János vezető szakfelügyelő a levéltár és a fenntartó viszonyának kérdéseit járta körül.
Dr. Erdész Ádám „A Békés Megyei Levéltár szerepe a megyei arculat alakításában” címmel tartott előadást, bemutatva a levéltár utóbbi években lezajlott projektjeit: a megyetörténeti kutatásokat, a megyejárás sorozatát, a rendhagyó történelem órákat és az intézmény hasonló rendezvényeit. Gazdag illusztrációs anyag mutatta be a levéltár új állandó kiállítását.
Rendhagyó történelemóra a gyulai könyvtárban
Szögi László, az Egyetemi Könyvtár főigazgatója és Lengvári István (Pécsi Egyetemi Levéltár) az egyetemi levéltárak egyetemek múltját dokumentáló programjairól beszélt. Lakatos Andor, a Kalocsai Főegyházmegye levéltárosa pedig arról szólt, milyennek látják a levéltárakat a falakon kívülről.
A kimondottan érdekes előadássorozatból kiderült, az elmúlt években a levéltárak a korábbinál jóval nagyobb súlyt fektettek munkájuk bemutatására, s kiderült az is, a Békés Megyei Levéltár úttörő szerepet vitt ebben a munkában.
Forrás: Békés Megyei Levéltár