Békés megye hírek

Rejtélyek a múltból címmel nagyszabású régészeti kiállítás nyílik a Munkácsy Mihály Múzeumban

Rejtélyek a múltból címmel nagyszabású régészeti kiállítás nyílik a Munkácsy Mihály Múzeumban

A Békés Megyei Munkácsy Mihály Múzeumban január 20-án nyílik meg az idei év egyik legizgalmasabb kiállítása "Rejtélyek a múltból - Békés megye régészeti kincsei" címmel. A különleges tárlat, valamint a "Sötét idők rejtélyei - 6-11. századi érdekességek a Kárpát-medencében és környékén" című január 19-21. között rendezett nemzetközi régészeti konferencia egyaránt a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódó országos kulturális és művészeti rendezvények sorába illeszkedik.

A Békés Megyei Önkormányzat támogatásával megvalósuló nem mindennapi kiállítás Békés megye régészeti feltárásaira kalauzolja el a látogatókat, miközben a megye területének különböző településein előkerült kincsekkel, régészeti emlékekkel ismerteti meg a nagyközönséget. A rendezők tíz Békés megyei régészeti lelőhelyet választottak ki, amelyek feltárása - egy kivétellel - az utóbbi tizenöt évben zajlott. A szóban forgó kivételes lelet együttes a Kunágotán 1856-ban előkerült avar kori vezéri sír páratlanul értékes aranyleletéből áll, amelyet a 19. század óta a Magyar Nemzeti Múzeum őriz és amelynek darabjai megyénkben most láthatóak első alkalommal.

A tárlat látogatói végigsétálhatnak a különböző régészeti feltárások gödrei és árkai között, s betekintést nyerhetnek a régészek és restaurátorok aprólékos, a kívülállók számára rejtélyesnek tűnő munkájába, mindeközben pedig választ kaphatnak azokra a kérdésekre is, amelyeket egy régészeti ásatás meglátogatásakor feltennének az ott dolgozó szakembereknek, pl. a sírok kirablásáról, a pénzérmék sírba helyezéséről, az Árpád-kori kemencékről, az elrejtett aranypénzekről vagy éppen arról, hogy miért találnak olyan sok edénytöredéket a régészek.

Munkácsy Mihály Múzeum

A Békés Megyei Munkácsy Mihály Múzeumban január 20-án nyílik meg az idei év egyik legizgalmasabb kiállítása "Rejtélyek a múltból - Békés megye régészeti kincsei" címmel 

A kiállításon bemutatott tíz régészeti lelőhely a megye területének különböző részein található, és a neolitikumtól (csiszolt kőkorszak) a késő középkorig terjedő, csaknem 8 évezred alatt itt élt népek hagyatékát reprezentálja. A szokványosnak semmiképp sem nevezhető tárlaton a látogatók azt a pillanatot is megszemlélhetik, amikor a feltáráson a régmúlt tárgyi emlékei előbukkannak a föld alól. 

A hiánypótló  kiállítás most a múzeumi kiállító teremben mutatja be a régészeti feltárás mozzanatait, így próbálva meg visszaadni a terepi körülmények hangulatát. A földben talált régészeti leleteket, a sarkadi aranydukátokból álló kincsleletet, a Békésszentandráson előkerült szarmata kori sírok ezüsttárgyait, a rómaiak idejéből származó gyomaendrődi gyermekjátékokat vagy a Szarvason kiásott késő avar-kori övdíszeket közelről is meg lehet nézni. A Gyulán feltárt, csaknem 6000 éves, zsugorított temetkezések, a 11 db kicsiny bronzkori bögrét rejtő körösújfalui gödör, és a Békéscsabán 2009-ben feltárt török kori kút is „eredetiben" látható majd.

A tárlat abban a tekintetben sem mondható hagyományosnak, hogy a megszokottól eltérően nem időrendi sorrendben mutatja be az előkerült tárgyakat, hanem a megtalálás helyszínére és annak jelentőségére koncentrálva egy-egy érdekességet, rejtélyt kiemelve hív barangolásra Békés megye föld alól előkerült kincsei közé. 

 

Forrás: Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága, Liska András
Feltöltő: Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagy Éva 

Békés Megyei Önkormányzat – MCOnet
Szóljon hozzá a fórumon!:
Rejtélyek a múltból címmel nagyszabású régészeti kiállítás nyílik a Munkácsy Mihály Múzeumban