Békés megye hírek

Költségvetés: elfogadva - a megyegyűlés idei első ülése

Költségvetés: elfogadva - a megyegyűlés idei első ülése

Közel huszonnyolc milliárdos költségvetést fogadott el február 11-ei, idei első ülésén a Békés megyei közgyűlés. A képviselők emellett döntöttek arról, hogy idén is a településekkel közösen szereznék be a földgázt. A felsőoktatási hallgatók szakmai gyakorlatszerzésére vonatkozó pályázatát pedig ismét kiírta a testület. 

Az éves költségvetések körüli tanácskozások sehol és sosem vitáktól mentesek, a 2011. évire vonatkozólag sem alakult ez másként február 11-én a megyeházán, Békéscsabán, így hosszas és több helyen parázs vitát követően fogadta el Békés Megye Képviselő-testülete a megyei önkormányzat idei büdzséjét. A helyenként személyeskedésbe forduló szócsaták különösen Balogh József és Tolnai Péter (Fidesz - KDNP), illetve Gosztolya Ferenc és Varga Zoltán (MSZP) között éleződtek ki, akik között már a két ülés közötti tárgyalásokra, tanácskozásokra vonatkozó jelentés megbeszélése alatt feszültség keletkezett. Előbbi képviselők a szocialista kormányzás hibáit emlegették fel, míg utóbbiak inkább előretekintésre intették kollégáikat; továbbá az egyes, Szabadkígyósra érkező, vagy a másik fél állítása szerint éppen hogy nem érkező NFÜ-s pályázati pénzek összegét illetően sem jutott dűlőre a korábbi önkormányzati miniszter Varga Zoltán és Balogh József, a település polgármestere.

A mellékvágányok ellenére a 2011-es év első megyegyűlésének legfontosabb vitapontja azonban természetesen maga az idei büdzsé volt. Az egyensúlyra, stabilitásra törekvő költségvetés főszáma 27,99 milliárd forint mind a bevételi, mind a kiadási oldalon. Idén a források 72,8 százalékát (azaz 20,387 milliárd forintot) fordítják működésre, míg 27,02 százalékát (vagyis 7,603 milliárdot) fejlesztésre. Egyensúlyi jellege mellett a büdzsé legfontosabb érdemei között Farkas Zoltán, a megyei közgyűlés elnöke kiemelte, hogy abban egyrészt a kötelező feladatellátásra egyértelműen biztosítottak a források, illetve teljes mértékben garantáltak a megyei önkormányzatnál vagy intézményeinél dolgozók bérei és járulékai. Másrészt a beruházások sokaságára hívta fel a figyelmet - hozzátette, a fejlesztésekhez továbbra is igyekeznek minél több pályázati pénzt igénybe venni. Új elem a költségvetésben, hogy a meghatározott célelőirányzatok között a nehéz helyzetbe került önkormányzatoktól való esetleges, a megyei önkormányzat számára kötelező feladatátvétel zökkenőmentes biztosítása érdekében 50 millió forintos előirányzatot képeznek, míg a katasztrófaelhárításra 10 millió forintot állítanak be.

Tolnai Péter megyei képviselő

Nem volt vitáktól mentes az idei első megyegyűlés

A korábbi négy évben ért központi forrásmegvonások következményeként 2010-ben felvett 1,84 milliárd forintos működési célú hitel továbbra is szükséges ahhoz, hogy a feladatellátás biztosított legyen, és mivel múlt évben nem használták fel az egész összeget, rulírozó jellege okán ez a forrás idén is jelen van a költségvetésben. Egyebek között éppen magára a hitel meglétére tekintettel nem támogatta a jobbikos Gajdos Attila és Jámbor Nándor a büdzsét, Gajda Mihály (Fidesz - KDNP) szerint azonban rulírozó jellege miatt a finanszírozási hitel nem valós kockázata a költségvetésnek, Farkas Zoltán pedig elmondta: az adósság terhe csak akkor valóban teher, ha nem tudjuk, hogyan kezeljük. A közgyűlés elnöke vázolta, korábban a kamatkockázat kérdését sem véletlenül pályáztatta meg tíz évre a megyei önkormányzat: bármilyen kamatváltozás is történik, egy évtizedig ugyanezt a kamatot kell fizetniük.

Az ellenzéki képviselők kritikáikon túl is elismerték: jelen gazdasági körülmények között példásan kidolgozott büdzséről beszélhetünk, amin nincs szégyellnivalója Békés megyének. Ugyanakkor szerintük a büdzséért a többségnek kell a felelősséget vállalnia, így ők kisebbségben lévő ellenzékként elvből nem támogathatják: ezért végül 11 igen, 3 nem és 3 tartózkodás mellett fogadták el a Békés Megyei Önkormányzat 2011. évi költségvetését.

Ismét közösen szereznék be a földgázt, akár a villanyt is

2009-ben még újszerű lépés volt, mára pedig már jól bejáratott szokásnak nevezhető, hogy a megyei önkormányzat gesztorságával települések, intézmények, kistérségi társulások közösen szerzik be a szabadpiacról a földgázt. Hiszen a 2009/2010-es együttműködés sikereit követően a 2010/2011-es gázévben még többen csatlakoztak a kezdeményezéshez: ekkor a megye és tizenhárom intézménye mellett ötvenkét települési önkormányzat (azaz kilenccel több, mint egy évvel korábban), illetve négy többcélú kistérségi társulás (vagyis az előző évi létszámhoz képest plusz kettő) írta alá a vonatkozó szindikátusi szerződést. És hasonló közös fellépés várható a 2011. július 1. és 2012. június 30. közötti időszakra nézve is, hiszen február 11-ei egyhangú döntésével a megyei képviselő-testület egyrészt elrendelte, hogy a megyei önkormányzat a fenntartása alatt álló intézmények által felhasznált földgázt központosítva vásárolja meg. Másrészt pedig állást foglalt amellett is, hogy ezen túlmenően Békés megye települési önkormányzataival, önálló gazdálkodású intézményeivel, többcélú kistérségi társulásaival is partneri együttműködés keretében törekedjen a földgázenergia együttes, konzorciumi keretek között történő beszerzésére.

Farkas Zoltán, Békés Megye Kéviselő-testületének elnöke, a háttérben Kónya István alelnök

Elfogadták a megye 2011. évi költségvetését

A közös gázbeszerzés alapjait még a 2008-ban a gazdasági válság negatív hatásainak ellensúlyozására kidolgozott Növekedésorientált Gazdaságfejlesztési Programban fektették le azzal, hogy a prioritást élvező tíz terület egyikévé tették meg. A megyén belüli összetartás, a közös munka hatékonyságának erősödése mellett természetesen mindez jelentős megtakarítást jelent, hiszen az érintettek együttes erejük, összefogásuk révén jelentős kedvezménnyel tudják beszerezni az energiahordozót - a jelenlegi gázév végére például az előzetes számítások szerint a megtakarítás elérheti a 15 százalékot.

A közös beszerzések sikerének hatására mindemellett új elemként arról is döntött a testület, hogy a hivatal vizsgálja meg, hogy a közös villamosenergia-beszerzésnek milyen lehetőségei vannak.

Jól vizsgázott a civil szféra

A testület beszámolót hallgathatott meg a 2010. évi komplex civil pályázat eredményeiről. A tavaly június 4-én aláírt támogatási szerződések óta 113 közoktatási szervezetet, civil szervezetet, 5000 fő alatti lélekszámú települési önkormányzatot, kisebbségi önkormányzatot és egyházat összesen közel 30 millió forintnyi összeggel segítette. Az önkormányzat  megyei kulturális élet élénkítését előmozdító pályázatokat támogatott, aminek köszönhetően majdnem 60 ezer fő vehetett részt aktívan az érintett programokban (egyebek között színház- és múzeumlátogatásban, fürdőzésben, civil szervezetek saját szervezésű programjaiban), ami egyértelmű bizonyíték arra, hogy az itt élők egy jelentékeny része igényli a színvonalas kulturális és közösségeket építő rendezvényeket.

Hallgatók jelentkezését várják

A fiatalok munkatapasztalathoz segítése érdekében különített el 8 millió forintot még 2009-es határozatával a felsőéves egyetemi, főiskolai hallgatók számára szakmai gyakorlati helyet biztosító pályázatát a megyei önkormányzat. A kiírással különösen a nagy múltú képzési hagyományokkal rendelkező kelet-magyarországi egyetemek, valamint a budapesti egyetemek székhelyén vagy kelet-magyarországi telephelyén tanuló hallgatókat kívánta megszólítani az által, hogy hivatalában, valamint az általa fenntartott intézményekben lehetőséget ad nekik a köztelező gyakorlataik megszerzésére. A fiatalok Békés megyei kötődésének, identitásának erősítését is szolgáló lehetőséget tavaly szeptemberben ismét pályázhatóvá tették.

Békés Megye Képviselő-testületének 2011. február 11-ei ülése

Munkaprogram szerint legközelebb kereken egy hónap múlva ül össze a testület

Ennek kapcsán egyfelől a Humán Ügyek Bizottsága tájékoztatott arról, hogy december 14-én tizenhét hallgató pályázatát bírálta el pozitívan. Közöttük ki egy, ki akár húsz héten keresztül gyakorolhatja választott jövőbeni hivatását a megyei önkormányzat hivatalának és intézményeinek köszönhetően. Másfelől mostani ülésén a testület egyhangúlag úgy határozott, hogy a pályázatot még egyszer kiírja, azaz újra várja a főiskolások és egyetemisták jelentkezését. A szakmai önéletrajzot, motivációs levelet és a hallgatói jogviszonyt igazoló dokumentumot tartalmazó pályázati anyagok postára adási határideje 2011. április 22.

Folytatás következik

A megyei képviselők legközelebb kereken egy hónap múlva, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emléke előtt tisztelgő március 11-ei, Gyula városába kihelyezett ünnepi ülésen tanácskoznak.

 

Forrás: Békés Megyei Önkormányzat - G.E.

 

Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet

 

Szóljon hozzá a fórumon!: Költségvetés: elfogadva - a megyegyűlés idei első ülése