Békés megye hírek

A hasnyálmirigy gyulladás étrendi kezelése

A hasnyálmirigy gyulladás étrendi kezelése
A hasnyálmirigy leggyakoribb betegsége a gyulladás, melynek acut és krónikus formáját különböztetjük meg.

Acut pancreatitis, hasnyálmirigy gyulladás:

Jellemző a bal bordaív alatti és epigasztriális fájdalom, mely övszerűen kisugározhat, hányinger, hányás, verejtékezés kisérheti. Gyakran rendszeres alkoholfogyasztás, túlzott mértékű zsír-és fehérjefogyasztás után jelentkezik.

Krónikus pancreatitis:

Hosszantartó, lassan kialakuló betegség.

Jellemzői: a bordaívek alatt jelentkező övszerű fájdalom, fogyás, haspuffadás, zsírszéklet megjelenése.

A hasnyálmirigy gyulladás étrendi kezelését a betegség tüneteihez és a laboratóriumi eredményekhez (szérumamiláz) kapcsolódóan építjük fel. A dietoterápiának acut, subacutkrónikus szakaszát különböztetjük meg.

Acut szakaszban a diéta célja: hasnyálmirigy nyugalomba helyezése és az emésztőnedv elválasztásának beiktatása.  A betegnek szájon át semmit sem adunk (koplaltatás, szomjaztatás), a folyadék-és elktrolit pótlásról parenterálisan gondoskodunk.

Amennyiben hosszabb időn keresztül áll fenn ez az állapot jejunális (mesterséges) táplálás

Az acut szakasz lezajlása után a per os táplálást fokozatosan építjük fel. Első lépésben folyadékokat (keserű majd édes teát) kínálunk a betegnek, ezt követi a szénhidrát, majd a fehérje, legvégül a zsír (10-20-30gr/nap) beépítése az étrendbe.

A szakasz végén a tápláltsági állapotnak megfelelő energiatartalmú, zsírszegény (0,3-0,6g/ttkg), mérsékelten fehérjedús (1-1,2g/ttkg), durvarostszegény, kímélő fűszerezésű étel adható, gyakori, kis mennyiségű étkezésekkel.

Subacut szakaszban a per os táplálás megkezdésekor adható ételek, italok: és szükséges.

Világosra főzött teák, kevés cukorral, mézzel édesítve, friss (szűrt) gyümölcs-és zöldségprésnedvek (pl.: alma, őszibarack, sárgarépa, cékla), méz gyümölcszselék, lekvárok (apró magvakat ne tartalmazzon!).

Az állapot javulásakor az étrend bővíthető:

Reszelt alma/sárgarépa, alma/sárgarépa saláta, sültalma, kompótok, kompótpürék, pirított fehérkenyér/ zsemle/kifli, pászka, kétszersült, puffasztott rizs, másnapos kenyér, péksütemény.

Jó hatásúak a nyáklevesek (pl.: rizs-, dara-, zabnyákleves), rántott leves (száraz rántással készült), zöldségfőzet rizzsel/darával, zöldségpüréleves, zöldséges burgonyapüré leves.

A választék bővíthető burgonyahab... , vizes burgonyapürével, héjában főtt/sült/sósburgonyával, főtt rizzsel/répával, sárgarépa-, burgonya-, tökfőzelékkel (egyszerű habarással vagy száraz rántással), szárazon pirított darával és vízben főtt darával.

A fehérje beépítés szakaszában adható ételek, italok:

A betegek nagy részének nem okoznak panaszt a sovány,savanyított tejtermékek (kefír, joghurt), a sovány vagy félzsíros túró. Kefíres túró, tejeskávé, tejestea, turmixok vezethetők be az étrendbe. Egyéni tűrőképesség figyelembevételével adható zsírszegény tej.

Húsfélék közül a lebőrözött, főtt vagy sütőzacskóban sült (nem pirított) csirke- és pulykahús (főképp a mellük), borjú, házinyúl (pl.: almával/zöldséggel elkészítve), citromos hal, diétás rizses csirke/pulyka, zöldséges főtt hal ajánlott. Továbbá bővíthetjük az étrendet főtt húsgombóccal (melyet soványhúsból készítsünk), főtt tojással, húspudinggal, valamint száraz rántással/ kefíres habarással készült főzelékekkel (pl.: tök, burgonya, zöldbab/borsópüre) és levesekkel (zöldséges rizs-, gyümölcs-, zöldség-, húsgombóc-, burgonyaleves) adásával.

A főzés történhet: vízben, gőzben, zöldséglében.

A sűrítés lehet: hintés, szárazrántás, egyszerű/kefíres habarás, de sűríthetünk áttört burgonyával is.

A sütés: sütőzacskóban, Zepter vagy cserpedényben, AMC-ben, teflonban történjen.

Desszertként szerepelhet: babapiskóta, habcsók, pilótatekercs, dara-, túrópuding és gyümölcsrizs (tejszín nélkül, nem aprómagvas gyümölcsből).

Alkalmazható fűszerek: petrezselyemzöld, zellerzöld, lestyán, kapor, majoránna, kakkukfű, bazsalikom, rozmaring, szurokfű, kurkuma, sáfrányos szeklice, borsikafű (bors pótlására), fahéj, vanília, szegfűszeg, ánizs, citrom- és narancshéj, mértékletes sózás stb.

Ebben a szakaszban még nem alkalmazható a zsiradék hozzáadása.

A zsiradék beépítése fokozatosan történjen! Az élelmiszerek (pl.: tejtermékek, húsok, húskészítmények) rejtett zsírtartalmát is figyelembe kell vennünk. Napi 2-5 grammal emeljük a zsiradék mennyiségét az ételek készítésekor, kenyér kenéshez.

A krónikus szakasz továbbra is zsírszegény, kímélő fűszerezésű, durvarost szegény.

Az alkoholt ki kell iktatni, mivel a legkisebb mértékű fogyasztása is a betegség kiújulását illetve az állapot rosszabbodását idézi elő.

Az étrendben alkalmazható nyersanyagoknak zsírszegényeknek, könnyen emészthetőeknek kell lenniük.

Ajánlott és kerülendő nyersanyagok:

Zöldség-és főzelékfélék:

Ajánlott: :tök (főző), cukkini, patisszon, sárgarépa, pasztinák, petrezselyemgyökér, cékla, burgonya, fejessaláta. A zöldbabot és a zöldborsót célszerű átpaszírozni.

Egyéni tűrőképesség figyelembevételével alkalmazhatók: paraj, sóska, zeller, brokkoli, sütőtök, paradicsom, uborka.

Nem ajánlottak: szárazbab, felesborsó, lencse. A kelkáposzta, fejeskáposzta, vöröskáposzta és a karfiol a betegeknek szintén panaszt okoz.

Gyümölcsök:

Ajánlott: alma, őszibarack, birsalma, banán, körte, grapefruit, narancs, citrom (présnedve főleg)

Az egyéni tűrőképesség figyelembevételével alkalmazhatók: meggy, cseresznye, ananász. Az eper, a málna, a ribizli, a szőlő, a kiwi szűrt levét javasolhatjuk.

Nem vagy csak minimális mennyiségben fogyasztható: dió, mogyoró, mandula.

Tej, tejtermékek:

Ajánlott: sovány kefír, joghurt, nem aprómagvas gyümölcsjoghurt, sovány és félzsíros tehéntúró, sovány és félzsíros sajtok (pl.: Köményes, Óvári, Túra, Tolnai, Medve light stb.), 1,5%-os vagy 0,1%-os tej: egyéni érzékenység szerint. Panaszmentes időszakban minimális, zsírszegény tejföl kefírrel keverve alkalmazható.

Nem ajánlott: zsíros, füstölt és túlérett sajtok (pl.: Karaván, Márványsajt, Ementáli, Trappista), juhtúró, tejszín, vaj, 20%-os tejföl.

Tojás: legkönnyebben emészthető a lágy tojás (heti 2-3db)

Húsok, húskészítmények:

Ajánlott: csirke, pulyka (főképp mell, - ez a legsoványabb- bőre nélkül), sertés-, és borjúcomb, karaj, galamb, házinyúl. Halak közül: Pl.: busa, heck, tonhal, makréla. Sovány felvágottak: sonkák (pulyka, csirke, selyem, gép stb.)

Nem ajánlott: a zsíros és füstölt húsok, szalonna, kolbász, hurka, disznósajt, zsíros felvágottak.

Gabonaipari termékek:

Ajánlott: búzaliszt, kenyerek (fehér, félbarna), péksütemények (zsemle, kifli), rizs, köles, zab-, kukorica-, és rizspehely, extrudált kenyerek, száraztészták.

Nem ajánlott: élesztős kelt, hajtogatott tészták, zsírbansült tészták.

Folyadékok:

Ajánlott: világosra főzött teák, szűrt zöldség-és gyümölcslevek, szénsavmentes ásványvíz.

Nem ajánlott: alkohol, erős feketekávé, szénsavas üdítőitalok.

egeszseges_etel_cikk_274_20101122114738_487.jpg



Alkalmazható konyhatechnikák:


Sűrítési eljárások:

Javasolt: diétás rántás, a többit lásd a subacut szakasznál

Ízesítés:

Javasolt: kímélő fűszerezés (lásd: subacut szakasz)

Nem javasolt: füstölés, pácolás, pirított hagyma, szalonnával való tűzdelés, erős, csípős fűszerek (pl.: mustár, fekete bors, erős paprika, Erős Pista, torma stb.)

Hőközlés:

Javasolt: párolás, a többit lásd a subacut szakasznál

Nem javasolt: a bő olajban, zsírban sütés

Mintaétrend:

Subacut szakban

1.nap

  • Reggeli: citromostea, rizshamlett
  • Ebéd: daranyákleves, vizes burgonyapüré
  • Vacsora: c.tea, pirított kifli
2.nap

  • Reggeli: c.tea, pirított kenyér
  • Ebéd: rizsnyákleves, szárazon pirított dara, almakompót
  • Vacsora: csipkebogyótea, háztartási keksz

Krónikus szakaszban

1.nap:

  • Reggeli: c.tea, másnapos félbarna kenyér, méz
  • Ebéd: daragaluskaleves, almamártás húsgombóccal
  • Vacsora: gyümölcstea, kefíres túró, zsemle (másnapos)
2.nap:

  • Reggeli: c.tea, fehérkenyér, tolnai sajt, almakompót
  • Ebéd: zöldséges burgonyaleves, tökfőzelék, főtt csirkehús (bőre nélkül)
  • Vacsora: rizseshús (pulykamellből), őszibarackbefőtt

Jó egészséget kívánok!

Moldován Angéla
dietetikus



Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet
Szóljon hozzá a fórumon!: A hasnyálmirigy gyulladás étrendi kezelése