Csabaszabadiban teret neveztek el a Beliczey családról
Interjú Beliczey Istvánnal
A Békés megye történetében méltán híres Beliczey családról nevezték el Csabaszabadi község terét a település lakói, 2009. április 4.-én egy ceremónia keretein belül. A játszóteret is magába foglaló helység elnevezését ezen túl a névjelző táblán kívül, a család nevével jelzett díszes kopjafa is jelzi az arra járóknak.
A család története szorosan kapcsolódik Békés megye és a község történetéhez, hiszen a família régi kúriája a településen található, a XIX. és XX. században élt családtagok közül, pedig ketten is Békés megye főispánjai voltak. Az alkalom azért is volt különleges, mert a település történetében eddig még egyetlen utcát és teret sem neveztek el családról, illetve személyekről. Az ünnepi névadásra az Otthonunk Békés megye rendezvénysorozat Csabaszabadi állomásán került sor, melyen az összegyűlt lakosság mellett jelen volt a névadó család leszármazottja, a jelenleg Németországban élő Beliczey István is, valamint Farkas Zoltán megyei alelnök és Szeverényi Attilláné polgármester is. A névadó ünnepség kapcsán beszélgettünk a családtaggal:
A kopjafa leleplezésének pillanatai
Kik döntöttek arról, hogy az ön családjának nevét viselje a jövőben a település játszótere?
Akkor derült ki számomra is a dolog, mikor a településre érkeztem. A polgármester asszony elmondta nekem, hogy körkérdést tettek fel a község lakóinak a tér nevét illetően, a településen élők, pedig egyhangúlag a mellett szavaztak, hogy a családomról nevezzék el a játszóteret. Ezek után meg vagyok győződve arról, hogy a lakosság többsége e-mellett döntött.
Milyen érzésekkel tölti el, hogy a Beliczey család neve áll a tér utcanév tábláján?
Elégtételnek érzem, főleg édesapám tiszteletére és persze rengeteg emléket feléleszt bennem.
A Beliczey család, jobbról: Beliczey István
Melyek ezek az emlékek?
A család múltja több szálon kapcsolódik Békés megye történetéhez, hiszen Beliczey István dédnagyapám és Beliczey Miklós édesapám is, Békés vármegyének volt a főispánja, ezen kívül nagyapám Beliczey Géza Békéscsaba országgyűlési képviselőjeként is tevékenykedett. Közelebbről igazán édesapámat ismertem, aki nagyon szerette Magyarországot, és különösen Békés megyét, sokat mesélt nekem róla mikor még fiatalember voltam. Régen még főispán korában sokszor lóháton is járta a megyét, és úgy tartotta a kapcsolatot az emberekkel, köztiszteletben álló személy volt. 1946-ban kellett elhagynunk a megyét. Mikor a családunkat 1951-ben kitelepítették Budapestről, először Kiskörére, majd a hortobágyi munkatáborba, akkor Békés megyéből számtalan álnév alatt küldött szeretetcsomagot kaptunk. Ez az, amit sohasem felejtek el, mert ha egy családot nem kedvelnek, akkor ilyen nem fordult volna elő. Az emberek nem merték elküldeni a saját nevük alatt a küldeményeket, vagy talán voltak olyan tapintatosak, hogy nem akarták, hogy megköszönjük. Ez az a pozitív ismérv, amely alapján biztosan állíthatom, hogy szerették az édesapámat.
A játszóteret is magába foglaló helység elnevezését díszes kopjafa is jelzi az arra járóknak
Csabaszabadi történetéhez hogyan kapcsolódik a család története?
Békés megye történelme még eléggé sok mindenben kutatás tárgya, azonban nagyjából már ismerjük a családunk történetét. 1830 körül Stockhammer báró szervezett egy vételi kört, amely a Harruckern vagy a Wenckheim családtól vehetett földeket, és állítólag annak a keretében vásárolta József ükapám vagy István dédapám a Csabaszabadi birtokot, ezt pontosabban még nem tudjuk. A kutatások alkalmával úgy hírlik, hogy a településen lévő, a családom tulajdonában volt kúria feltárási munkálatainál régebbi épületek maradványait is megtalálták. Előfordulhat, hogy már előtte valamilyen épület állt ott, de ezt még nem állíthatjuk biztosan, mindenesetre a terület továbbra is kutatásra vár. Hallottam mikor Békéscsabán jártam, hogy komoly érdeklődés van az iránt, hogy a megye történetét még jobban felkutassák. Ehhez segítséget jelenthet az is, hogy édesapámnak az emlékiratait leadtam a megyei levéltárba, ahonnan a kutatók számára elérhetőek. Úgy gondoltam, hogy ott van a legjobb helyük.
A Beliczey család története szorosan kapcsolódik Békés megye és a község történetéhez
Mi a véleménye a Békés Megyei Önkormányzat által kezdeményezett Otthonunk Békés megye rendezvénysorozatról és milyen érzés Békés megyébe visszatérni?
Nagyon jó elgondolásnak tartom, hogy a megye elmegy a településekhez megbeszélni a közös dolgokat, problémákat és megpróbálja összefogni a városokat, valamint községeket. Németországban, ahol élek, a katolikus társadalometika egyik lényeges vonása, hogy minden ügyet olyan néphez, társadalmi réteghez közel álló szinten kell kezelni, amennyire csak lehet. Ennek mindenhol teljesen egyértelműnek kellene lennie. Magyarországon sem kellene, mondjuk Budapesten eldönteni, hogy például a megyében utat építenek-e vagy sem. Erre a megye lehetne egy nagyon kedvező nagyságú terület. Németország nyugati felében egy magyarországi megye nagyságának körülbelül a járások (Kreis) felelnek meg. Ahol én élek, annak a járásnak is körülbelül annyi lakosa van, mint Békés megyének, és az is nagyon kedvező nagyságrendűnek minősül közigazgatás szempontjából. Mivel Békés megyének komoly története van, ezért nagyon fontos a megyei identitástudat, hogy kimondhassuk: „Én Békés megyei vagyok!". Alapvető dolognak tartom ezt, pedig nekem 9 éves koromban innen el kellett mennem. Mióta rendszerváltás után visszajöttem, nagyon kötődöm ide. Németországban van most már az otthonom, hiszen ott él a családom, német feleségem van, ott ismerem a körülményeket, de mégis ha hazajövök, akkor azt mondhatom, hogy itt vagyok otthon. Pedig itt alig ismerek embereket, de amikor a virágvasárnap alkalmával a templomban hallottam, hogy a hívek énekelték a régi egyházi énekeket, akkor könny szökött a szemembe, mert előjöttek a régi emlékek.
Forrás: Békés Megyei Önkormányzat-Geist Tamás
Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet
Szóljon hozzá a fórumon!: Csabaszabadiban teret neveztek el a Beliczey családról