A Drogambulancia bemutatása
A gyulai drogambulancia a Békés Megye Képviselőtestülete Pándy Kálmán Kórházának önálló egységeként 2002. február 21.-én nyitotta meg kapuit. Intézményünk a kezdetektől fogva törekszik arra, hogy magas színvonalú szolgáltatást biztosítson a megye droghasználóinak, a problémával kapcsolatba kerülőknek és minden érdeklődőnek.
A drogprobléma komplex kezeléséhez, a szolgáltatások széles köre szükséges. Ezért folyamatosan törekszünk a szolgáltatásaink és tevékenységeink bővítésére. Az egészségügyi, gyógyító beavatkozások mellett figyelmet fordítunk az ártalomcsökkentésre, az utógondozásra és a visszaesés megelőzésre.
Fontos, hogy nem csak a droghasználók kaphatnak segítséget intézményünkben, de a drogproblémával kapcsolatba kerülők (szülők, pedagógusok, más segítő területen dolgozó szakemberek, stb.) is.
A sokszínű végzettségekkel rendelkező szakemberek multidiszciplináris teamet alkotnak, mellyel a problémák széles körét képesek egy intézményben, hatékonyan kezelni.
Az ambulancia jelenleg egészségügyi intézmény, mely járó beteg szakrendelésként és gondozóként működik. Így bevételi forrásaink meglehetősen kötöttek, kizárólag OEP által finanszírozott tevékenységek számolhatók el, pedig szolgáltatásaink egy része szociális és oktatási tevékenység, amelyek a jelenlegi, kizárólag egészségügyi rendszerben nem finanszírozhatók.
Mivel stábunk minden tagja rendkívül fontosnak tartja a valós szükségletekre alapozott szolgáltatások létrehozását és folyamatos biztosítását, ezért igyekszünk pályázati forrásokból biztosítani a hiányzó ellátási formákat.
A komplex megközelítés lényeges eleme lenne a prevenciós tevékenység, amelybe azonban a szakrendelés jellege és a dolgozók szűk létszáma miatt nem tudunk - a beavatkozás fontosságához megfelelően illeszkedő- elégséges munkát befektetni.
Tagjai vagyunk a Drogambulanciák Szakmai Szövetségének, az Ártalomcsökkentő Szervezetek Egyesületének és a városi Kábítószerügyi Egyeztető Fórumnak. Ellátjuk a Megyei Kábítószerügyi Koordinációs Testület vezetésének feladatait.
Terepgyakorlatot biztosítunk a Tessedik Sámuel Főiskola szociális munkás és diplomás ápoló szakának hallgatói számára, valamint részt vesznek kollegáink a tantervi oktatásukban is.
Megyei szintű ellátást biztosítunk.
Szolgáltatásaink:
- kábítószer használó kliensek felvétele, kivizsgálása, kezelése,
- pszihodiagnosztika, pszichoterápia,
- konzultáció egyéni vagy csoportos formában,
- elterelés,
- telefonos vagy személyes tanácsadás,
- kreatív csoportok (üvegfestés, meditáció, zenés festés)
- utógondozás, visszaesés megelőzés,
- alacsonyküszöbű, ártalomcsökkentő tevékenységek:
- Metadon terápia
- Suboxon terápia
- Pszichoszociális és egészségügyi ártalmak csökkentése
- Tűcsere-és óvszer automata működtetése,
- U tcai szociális megkereső munka
A Drogambulancia prevenciós tevékenységei
Előadásokat, képzéseket tartunk elsősorban az oktatás, az egészségügy és a szociális területen dolgozók részére. Szem előtt tartjuk a korai felismerés és intervenció elsődlegességét, valamint a józan drogpolitika kialakításában meglévő felelősségünket. Korszerű ismeretek átadása az elsődleges segítségnyújtás és motiválás területén.
Az előadásokat, képzéseket a fent említett módszerek segítségével valósítjuk meg. A prevenciós tevékenységek végzését és hatékonyságát nehezíti, hogy a segítő szakemberek gyakran szabadidejükben, finanszírozás nélkül kénytelenek ellátni a feladatokat.
Magas küszöbű egészségügyi szolgáltatásaink
Droghasználó klienseink egészségügyi ellátásában leginkább a kivizsgálás, a pontos diagnózisalkotás valamint a kezelés állnak a legfontosabb helyen.
A kezelés mindig komplex és egyénre szabott, illeszkedik az egyén szükségleteihez. A droghasználat súlyosságának, illetve a fogyasztott drog fajtájának megfelelően alkalmazzuk a kezelésben a konzultációt, a pszicho- és a gyógyszeres terápiát. Ha szükséges kombináljuk ezeket a beavatkozásokat.
Intravénás droghasználóink körében rendszeresen végzünk HIV és Hepatitis szűrést. Ópiát függő és politoxikomán klienseinknél gyakoriak az egyéb egészség károsodások, szövődmények, ezért sűrűn utaljuk őket különböző vizsgálatokra, kérünk számukra szakorvosi konzíliumot.
Elterelés
Elterelésre elsősorban akkor van lehetőség, ha valaki ellen személyes használatra szolgáló, csekély mennyiségű drog megszerzése vagy tartása miatt indul eljárás.
Ezekben a kisebb súlyú drogos bűncselekményekben a fogyasztót nem bünteti a törvény, ha részt vesz egy legalább hat hónapos folyamatos kezelésen. Ez az elterelés, amely önkéntes alapon működik, tehát az érintettnek nyilatkoznia kell arról, hogy vállalja-e a részvételt.
Az elterelés kéthetente átlagosan két óra elfoglaltsággal jár. Történhet csoportos és egyéni formában, mely során pszichoedukációt, konzultációs és pszichoterápiás elemeket alkalmazunk.
Alacsonyküszöbű szolgáltatások és az ártalomcsökkentés szemlélete a drogambulancián
A szakmai stáb már a kezdetektől kiemelt hangsúlyt fektet a pszichoszociális ártalmak csökkentésére. Konzultációink részét képezi az ártalomcsökkentő tanácsadás. Fontos szempont az elérhető célok kijelölése, a lehető legkevesebb egyéni és társadalmi ártalom elszenvedése. Ezért az ártalomcsökkentő tanácsadás során, ha szükséges, a helyes injekciózási technikáról is ismereteket nyújtunk, kihangsúlyozva a fertőtlenítés és a steril eszközök jelentőségét.
Egészségügyi szűrés keretében lehetőséget biztosítunk az anonim Hepatitis és AIDS szűrésre. A megnyitás évében az ópiátfogyasztók voltak nagyobb számarányban (35%), ezét 2002 augusztusában, országosan is az elsők között, beindítottuk a metadon-programot. A metadon egy olyan szintetikus ópiátszármazék, amelynek segítségével detoxikációra, illetve fenntartó terápiára van lehetőség. A metadon és Suboxon terápia az ártalomcsökkentés egyik legfontosabb módszere.
Az ártalomcsökkentés tekintetében, a drogambulancia országosan is élenjáró szolgáltatások együttesét hozta létre. A programok, szolgáltatások működtetése egészségügyi keretek között rendkívüli nehézségekkel tartható fenn.
Az ártalomcsökkentés olyan szemlélet, amely céljait képes a kliens igényeihez, szükségleteihez, képességeihez és lehetőségeihez igazítani. Ideális de irreális célok helyett reális, megvalósítható célkitűzések kellenek. Elsődleges cél természetesen az absztinencia, a teljes szermentesség, de el kell fogadnunk, hogy ez nem mindig reális célkitűzés és a segítségért jelentkező kliens nem tud, vagy nem akar „leállni".
- Metadon szubsztitúciós terápia: a terápiában a droghasználó számára az illegális heroin, illetve más ópiátok alternatívájaként ellenőrzés mellett kontrollált minőségű és mennyiségű legális ópiátot, metadont biztosítunk. Ezzel csökkentve a kábítószerek használatával kapcsolatos egyéni, közösségi és társadalmi károk mértékét
- Suboxone szubsztitúciós terápia: 2007 novemberétől sikeresen kiegészítettük az igénybevehető szubsztitúciós palettát.
- Tűcsere: GYISM-es pályázati pénzből 2003. decemberében felállítottunk egy tűcsere automatát, mely a rendelőintézet melletti lépcsőfeljáró alatt áll. Ez volt a második tűcsere automata az országban. Működtetéséről a fenti időpont óta gondoskodunk, elsősorban pályázati forrásokból. Az egységcsomagok elkészítését (fecskendő, tű, alkoholos törlő, szűrő, ascorbin sav, szóróanyag) a drogambulancia munkatársai szabadidejükben végzik.
- Óvszerautomata: 2005.- ben került felállításra, a tűcsere automata mellett kapott helyet. Az automatához szükséges óvszerek megvásárlására szintén pályázati támogatás szükséges, mivel a bevétel nem fedezi a működtetéssel járó kiadásokat, a szolgáltatás nem profit orientált.
- Megkereső tevékenység: Olyan módszer, amely a rejtett droghasználókra irányul, vagyis azokra, akik nem keresik a kapcsolatot a kezelőhelyekkel. Ők azok, akik a droghasználat ártalmait leginkább elszenvedik.
Az elmúlt évek során sikeres pályázatok során Gyula városában térképeztük fel az utcai droghasználat helyszíneit, az ehhez kapcsolódó szerhasználói szokásokat, mentesítettük a közterületeket a fertőző, használt eszközöktől (tűk, fecskendők), kapcsolatfelvételt kezdeményeztünk az utcai használókkal. Ebben munkában jelentős szerepet töltenek be az önkéntes segítők.
Szolgáltatásaink beutaló nélkül is igénybevehetők, de célszerű előzetesen időpontot egyeztetni az alábbi elérhetőségek valamelyikén:
Cím: 5701 Gyula, Semmelweis u. 1.
Nyitvatartási idő: Hétfő, Szerda, Csütörtök: 8-16 óráig
Kedd, Péntek: 8-14 óráig
Az ambulancia közvetlen telefon és fax száma: 06-66-526-540
Kórházi vonalon keresztül: 06-66-526-526/2668-as vagy a 2667-es mellék
E-mail címünk: gyuladrog@gmail.com
Kedd, Péntek: 8-14 óráig
Az ambulancia közvetlen telefon és fax száma: 06-66-526-540
Kórházi vonalon keresztül: 06-66-526-526/2668-as vagy a 2667-es mellék
E-mail címünk: gyuladrog@gmail.com
Forrás: gyulai Drogambulancia munkatársai
Békés Megyei Önkormányzat - MCOnet
Szóljon hozzá a fórumon!: A Drogambulancia bemutatása